W kuchni, niezależnie od jej rozmiaru, funkcjonalność i umiar są bardzo ważne. Determinują jej użytkowanie oraz estetykę. W przypadku małej kuchni w bloku, te czynniki stają się szczególnie istotne, ponieważ przestrzeń wymaga inteligentnego planowania i wykorzystania każdego centymetra. Jak zatem stworzyć kompaktową, ale jednocześnie funkcjonalną kuchnię, która spełni nasze potrzeby i zachowa równowagę między estetyką a praktycznością? W artykule tym przyjrzymy się właśnie temu zagadnieniu, omawiając pomysły, rozwiązania i praktyczne wskazówki, które pomogą uczynić małą kuchnię w bloku miejscem przyjemnym do gotowania, spożywania posiłków i spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Wskazówki projektanta wnętrz przy remontowaniu małej kuchni w bloku
Wskazówki projektanta wnętrz przy remontowaniu małej kuchni w bloku

Wskazówki projektanta wnętrz przy remontowaniu małej kuchni w bloku

Przy remontowaniu małej kuchni w bloku, architekt może wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, aby zoptymalizować przestrzeń i uczynić ją bardziej funkcjonalną. Jeżeli pragniesz urządzić własną kuchnię w bloku i zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy wykończeniu wnętrza tego pomieszczenia to przeczytaj poniższe uwagi.

Najważniejsze kwestie przy projektowaniu i wykańczaniu małej kuchni w bloku:

 1. Wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni (zaprojektowanie szafek i małych półek we wnękach);
 2. Wykorzystanie przestrzeni pionowej (wiszące szafki i półki do samego sufitu);
 3. Meble wielofunkcyjne (blat pełniący funkcję stolika, krzesła z przestrzenią do przechowywania, rozwiązania typu cargo, głębokie szuflady i inne);
 4. Oświetlenie (jasne światło powiększające optycznie przestrzeń);
 5. Jasna kolorystyka (malowanie wnętrza kuchni z wykorzystaniem farb w jasnych tonacjach)
 6. Przezroczyste lub lustrzane powierzchnie (materiały na ściany i fronty mebli powiększające optycznie przestrzeń);
 7. Minimalistyczny design (mniej znaczy więcej…);
 8. Otwarta przestrzeń (unikanie zagracania wnętrza kuchni).

Mała kuchnia w bloku – jak zachować umiar i funkcjonalność?

Co to wszystko oznacza? Między innymi to, że na przykład zamiast ograniczać się tylko do powierzchni podłogi, należy wykorzystać również przestrzeń pionową. Montaż półek, szafek wiszących czy regałów na ścianach może znacząco zwiększyć dostępną przestrzeń do przechowywania.

Poza tym wybór mebli wielofunkcyjnych, takich jak stoły z wbudowanymi szufladami czy krzesła z miejscem do przechowywania, pozwoli zoptymalizować przestrzeń w kuchni, jednocześnie zapewniając dodatkowe miejsce do przechowywania.

Mała kuchnia w bloku - jak zachować umiar i funkcjonalność?
Mała kuchnia w bloku – jak zachować umiar i funkcjonalność?

Odpowiednie oświetlenie jest także bardzo ważne w małej kuchni w bloku. Wybierając oświetlenie do tego pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na różne źródła światła, takie jak:

 • główne oświetlenie sufitowe,
 • punktowe oświetlenie nad blatami
 • czy taśmy LED pod szafkami,

które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

W małej kuchni w bloku świetnie sprawdzi się także wykorzystanie przezroczystych lub lustrzanych powierzchni, na przykład w drzwiach szafek kuchennych lub na tylnych ścianach, może to optycznie powiększyć przestrzeń i wprowadzić więcej światła do kuchni.

Wszystko to sprowadza się również do minimalistycznego designu i otwartej przestrzeni. Unikanie nadmiernego meblowania i dekoracji (rezygnacja z ozdób na blacie takich jak wazoniki, pamiątki, czy zastąpienie firma i zasłon zwykłym prostymi roletami wewnętrznymi) pozwoli zachować uczucie przejrzystości w małej kuchni. Prosty, minimalistyczny design oraz jasne kolory mogą stworzyć wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Rozważenie otwartej koncepcji kuchni, która łączy się z salonem lub jadalnią, może pomóc w stworzeniu większej przestrzeni użytkowej i przyczynić się do bardziej otwartego i przestronnego wnętrza.

Remont i wykończenie wnętrza kuchni w bloku

Wskazówki projektanta wnętrz przy remontowaniu małej kuchni w bloku
Mała kuchnia w bloku – jak zachować umiar i funkcjonalność?

Dążąc do równowagi pomiędzy estetyką a praktycznością, możemy stworzyć kuchnię, która nie tylko będzie zachwycać swym wyglądem, ale także ułatwi codzienne czynności kuchenne. Dlatego też, inwestując w odpowiednie rozwiązania, takie jak funkcjonalne meble, optymalne rozmieszczenie sprzętów czy praktyczne dodatki, możemy przekształcić nawet najmniejszą kuchnię w przyjazne i komfortowe miejsce do gotowania i spędzania czasu.

Ostatecznie, to harmonijne połączenie estetyki z funkcjonalnością sprawia, że mała kuchnia staje się sercem domu, emanując ciepłem i inspiracją dla wszystkich domowników. Przy odpowiednim podejściu i wykorzystaniu powyższych wskazówek, inwestor może sam poradzić sobie ze stworzeniem funkcjonalnej, estetycznej i wygodnej w użytkowaniu kuchni nawet w bloku.