Wraz z zakończeniem budowy nowego domu lub bloku często pojawia się pytanie: jakie kroki należy podjąć, aby przekształcić surowe wnętrze w przytulne i funkcjonalne miejsce do życia? Stan deweloperski, choć może dostarczyć solidnych fundamentów, pozostawia wiele do życzenia pod względem wykończenia i personalizacji. Kompleksowe wykańczanie wnętrz w takiej sytuacji staje się nie tylko niezbędne, ale także kreatywnym procesem, który pozwala wyrazić indywidualny gust i potrzeby mieszkańców. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest kompleksowe wykańczanie wnętrz w stanie deweloperskim oraz jakie kroki należy podjąć, by osiągnąć wymarzony efekt. Od wyboru odpowiednich materiałów po współpracę z fachowcami – wszystko, co musisz wiedzieć, aby przekształcić surową przestrzeń w wymarzone wnętrze, znajdziesz poniżej.

Stan deweloperski – czym się charakteryzuje wnętrze w stanie deweloperskim?

Wnętrze w stanie deweloperskim to etap budowy lub remontu, w którym mieszkanie lub lokal jest gotowy do dalszego wykończenia przez przyszłego właściciela lub najemcę. Charakteryzuje się ono głównie brakiem kompletnego wyposażenia oraz wykończenia, pozostawiając duże pole do indywidualnej aranżacji i dostosowania do preferencji użytkowników.

W stanie deweloperskim mieszkanie zazwyczaj posiada podstawowe elementy wykończeniowe, takie jak:

 • tynki na ścianach,
 • wyrównane sufitu
 • wykonane instalacje elektryczne,
 • wykonane instalacje wodno-kanalizacyjne,
 • działające instalacje grzewcze.

Jednakże nie ma jeszcze wówczas podłóg, drzwi wewnętrznych, ani wykończenia ścian czy sufitów. Brakuje także urządzeń sanitarnych w łazienkach: wanny, prysznica, umywalek czy toalet. Wszystko pozostawione jest do dalszego wyboru i montażu przez przyszłego właściciela. Stan deweloperski to więc swoista „czysta karta”, która pozwala na pełną swobodę w kształtowaniu wnętrza zgodnie z własnymi gustami i potrzebami.

Stan deweloperski - czym się charakteryzuje wnętrze w stanie deweloperskim?
Stan deweloperski – czym się charakteryzuje wnętrze w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski mieszkania

Stan deweloperski mieszkania charakteryzuje się szeregiem cech, które mogą być zarówno zaletami, jak i wyzwaniami dla przyszłych mieszkańców. Oto kilka typowych cech stanu deweloperskiego w mieszkaniach oddawanych do sprzedaży na pierwotnym rynku nieruchomości:

 1. Surowe wykończenie – mieszkanie w stanie deweloperskim często posiada surowe ściany, niepomalowane, bez tapet lub innych wykończeń. Podłogi mogą być wykonane z betonu lub pokryte jedynie wylewką cementową.
 2. Brak instalacji – w stanie deweloperskim mieszkanie zwykle nie posiada kompletnie wykonanych instalacji, takich jak elektryczna, hydrauliczna czy wentylacyjna. Rury i przewody mogą być zainstalowane, ale nie podłączone do urządzeń czy systemów. Może brakować opraw oświetleniowych, kontaktów, gniazdek lub kratek wentylacyjnych i innych.
 3. Standardowe wyposażenie – deweloper dostarcza mieszkanie z podstawowymi elementami wyposażenia, takimi jak drzwi wejściowe, okna, grzejniki czy instalacja elektryczna. Jednakże są to najczęściej elementy o standardowych parametrach, które mogą nie spełniać oczekiwań klienta pod względem jakości czy designu.
 4. Brak wykończeń w łazienkach i kuchni – łazienki i kuchnie mogą być jedynie przygotowane pod instalację sanitariatów i mebli kuchennych i łazienkowych, bez wykończeń takich jak kafelki czy blaty. Mieszkanie może również nie posiadać armatury łazienkowej czy kuchennej.
 5. Nieumeblowane – mieszkanie w stanie deweloperskim zazwyczaj nie jest umeblowane, co daje przyszłemu właścicielowi swobodę w urządzeniu przestrzeni według własnych upodobań.

Stan deweloperski domu

Stan deweloperski domu charakteryzuje się szeregiem cech, które mogą wpływać zarówno na zalety, jak i wyzwania dla przyszłych właścicieli. Oto kilka typowych cech stanu deweloperskiego domu:

 1. Surowe wykończenie zewnętrzne – dom w stanie deweloperskim może posiadać surowe elewacje zewnętrzne, nie pomalowane lub nie wykończone tynkiem. Dach może być pokryty standardową blachą, a okna i drzwi zwykle posiadają podstawowy, standardowy wygląd.
 2. Brak zagospodarowania terenu – teren wokół domu może być pozostawiony w stanie surowym, bez wykonanych chodników, podjazdów czy ogrodzeń. Może brakować również nasadzeń czy infrastruktury takiej jak oświetlenie zewnętrzne czy systemy nawadniania.
 3. Niekompletna instalacja zewnętrzna – w stanie deweloperskim dom może posiadać niekompletną lub jedynie podstawową instalację zewnętrzną, taką jak elektryczność, wodociągi czy kanalizacja. Niektóre domy mogą nie posiadać nawet zainstalowanych chodników czy systemów odwodnienia.
 4. Podstawowe wykończenia wewnętrzne – wnętrze domu może być wykończone w sposób podstawowy, obejmujący surowe ściany, podłogi wykonane z betonu lub wylewki, oraz drzwi wewnętrzne i okna o standardowych parametrach.
 5. Brak kompletnych instalacji – dom w stanie deweloperskim zazwyczaj nie posiada kompletnie wykonanych instalacji, takich jak ogrzewanie, wentylacja czy systemy bezpieczeństwa. Instalacje mogą być jedynie przygotowane pod podłączenie urządzeń i systemów, ale niezainstalowane w pełni. Te cechy i pozostałe są identyczne jak w przypadku mieszkań w stanie deweloperskim.

Kompleksowe wykończenie wnętrz w stanie deweloperskim – jak wygląda remont po zakupie mieszkania lub domu w stanie deweloperskim?

Krok po kroku - proces wykończenia wnętrz z firmą remontowo-budowlaną
Krok po kroku – proces wykończenia wnętrz z firmą remontowo-budowlaną

Kompleksowe wykończenie wnętrz w stanie deweloperskim stanowi kolejny etap po zakupie mieszkania lub domu w takiej kondycji. Wartość tego procesu polega na możliwości dopasowania wnętrza do indywidualnych preferencji oraz podniesieniu komfortu mieszkania. Remont po zakupie nieruchomości w stanie deweloperskim zwykle rozpoczyna się od gruntownej analizy stanu technicznego oraz projektowania przyszłych zmian. Pierwszym krokiem jest ocena struktury budynku oraz instalacji, co pozwala określić zakres prac remontowych i ewentualne konieczności związane z modernizacją lub naprawami.

Następnie, na podstawie ustalonego planu działania, przystępuje się do prac wykończeniowych. Proces ten może obejmować szereg działań, począwszy od wykonania podstawowych prac budowlanych, takich jak montaż ścian działowych, po instalację systemów grzewczych, wentylacyjnych czy elektrycznych. Kolejnym etapem jest wykończenie ścian, podłóg i sufitów, które może obejmować malowanie, kładzenie paneli czy tapetowanie. Ostatecznie, remont kompleksowy kończy się montażem mebli i urządzeń, co pozwala stworzyć funkcjonalne oraz estetyczne wnętrze dostosowane do potrzeb i upodobań właściciela.

Krok po kroku – proces wykończenia wnętrz z firmą remontowo-budowlaną

Proces wykańczania wnętrz w stanie deweloperskim wymaga starannego zaplanowania i zorganizowania prac, aby osiągnąć oczekiwany efekt końcowy. Warto wówczas zdecydować się n a współpracę z doświadczoną ekipą remontowo-budowlaną, która zna poszczególne etapy prac remontowych i potrafi doradzić w razie problemów.

Kompleksowe wykończenie wnętrz w stanie deweloperskim - jak wygląda remont po zakupie mieszkania lub domu w stanie deweloperskim?
Kompleksowe wykończenie wnętrz w stanie deweloperskim – jak wygląda remont po zakupie mieszkania lub domu w stanie deweloperskim?

Chronologiczny przegląd etapów remontowych, które można wykonać z doświadczoną firmą remontowo-budowlaną przy kompleksowym wykończeniu wnętrz zakupionych w stanie deweloperskim, wygląda następująco:

 1. Przygotowanie powierzchni – pierwszym krokiem jest przygotowanie wnętrz poprzez oczyszczenie i zabezpieczenie powierzchni, usunięcie ewentualnych pozostałości po budowie oraz wykonanie ewentualnych prac naprawczych.
 2. Instalacje – następnie koncentrujemy się na instalacjach, w tym elektrycznych, hydraulicznych i grzewczych. Montaż nowych instalacji lub dostosowanie istniejących do potrzeb mieszkańców to zasadniczy etap, który wymaga starannej pracy i precyzji.
 3. Ściany i sufity – po zakończeniu prac instalacyjnych przystępujemy do obróbki ścian i sufitów. Zwykle obejmuje to gipsowanie, szpachlowanie, a następnie malowanie lub tapetowanie, w zależności od preferencji.
 4. Podłogi – kiedy wykończone są ściany i sufity, przechodzimy do układania podłóg. Może to obejmować układanie paneli, gresu, desek lub innych wybranych materiałów podłogowych.
 5. Wykończenia – na koniec dokonujemy wykończeń, takich jak montaż oświetlenia, zamontowanie kontaktów elektrycznych, listew przypodłogowych oraz wszelkich dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Przestrzeganie tej chronologii prac pozwala na sprawną organizację procesu remontowego, minimalizując ryzyko opóźnień i zapewniając efektywność działań.